Zájem o nové i výkupové byty v Praze roste.

2 / 1 / 2024

Vážení čtenáři, milí klienti, zájem o nové i výkupové byty v metropoli postupně roste. Během prvního pololetí uplynulého roku se jich v hlavním městě prodalo 1.650, což je o 50 procent více než ve druhé polovině roku 2022. Důvodem je podle developerů zpomalující inflace i postupné zlevňování energií. Stagnují rovněž ceny nových bytů. Průměrná prodejní cena mezičtvrtletně klesla o 0,7 procenta na 150.835 Kč za m2. Obdobný vývoj má i nabídka nových bytů, jejichž počet bude navíc zřejmě klesat, což pro futuro může opět vyhnat ceny nahoru. Toto zjištění vyplývá ze zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group.

Prodej nových bytů v Praze zrychlil především ve 2. kvartálu roku 2023, kdy se prodalo 1 000 nových bytů. Meziročně se jedná o nárůst prodejů o pět procent. Ke zvýšené poptávce podle developerů přispělo několik faktorů - od zpomalující inflace a úrokových sazeb po uklidnění na trhu s energiemi. Výrazné oživení podle nich zaznamenal také hypoteční trh. „Sledujeme stoupající důvěru a očekávání domácností a spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba začíná být opět vhodná k pořizování velkých nákupů. Pohled respondentů na vhodnost doby pro investování je sice stále pod nulovou hranicí, v porovnání s uplynulými měsíci se ale jedná o výrazné zlepšení nálady. Chuť nakupovat roste i u velkých investorů, kteří reagují na zprávy, že nás v příštích deseti letech čeká výrazný globální růst cen nemovitostí," sdělil předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. Připomněl studii organizace IWP, podle níž bude průměrné roční nominální tempo růstu kolem devíti procent. Ceny nových bytů se oproti předchozím měsícům příliš nezměnily. Průměrná prodejní cena za metr čtvereční dosáhla ve druhém čtvrtletí uplynulého roku 150.835 Kč. Mezičtvrtletně jde o pokles o 0,7 procenta, meziročně pak naopak o nárůst o 3,5 procenta. Nabídková cena, která činí 151.583 Kč za metr čtvereční, pak mezičtvrtletně klesla o 2,2 procenta, meziročně o 0,3 procenta. "Cenový rozdíl mezi staršími a novými byty, které mají výrazně vyšší kvalitativní standard, přesahuje 20 procent," řekl šéf Skanska Residential Petr Michálek.

Do nejbližších měsíců lze podle developerských firem očekávat pokračování stagnace. Plošnému zlevňování podle nich brání růst stavebních nákladů a pomalé povolování nové výstavby. Na konci června existovalo na pražském realitním trhu 5.500 nových bytů, což je na úrovni dlouhodobého pražského průměru. Praha by však podle firem potřebovala nabídku minimálně dvojnásobnou. „Nabídka nových bytů je dlouhodobě kvůli nefunkčnímu povolování nedostatečná a hrozí, že bude dále klesat. To může vést spolu s růstem poptávky díky dostupnějším hypotékám už příští rok k opětovnému růstu cen nových bytů," poznamenal šéf Central Group Dušan Kunovský.

Mgr. Petr Jezdinský, právník v Praze (s využitím Skanska Residential, Trigema, Central Group a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům bytů v Praze

Služby pro klientyVýkup bytů v PrazeNovinkyGDPRProdej bytu v Praze v exekuciVýkup bytů v Praze při nemožnosti splácet hypotékuPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.

Top